Únor 2011

Royal Navy

28. února 2011 v 13:29 | Zbyněk Škopán |  Námořní vlajky


Myslím, že je dobré hned na začátku začít Royal Navy tdy válečným loďstvem Velké Britanie. Bude následovat přehled Ensignu, Jacků a hodnostních vlajek používaných na lodích jejího veličenstva.
Co je Ensign a Jack?

Ensign v odborné "vlajkové" literatuře je označován symbolem FIAV 000001.svg a znamená námořní služební vlajku. U některých zemí je tato vlajka podobná nebo totožná s vlajkou státní. Rovněž existují civilní ensigny tedy u námořních civilních lodí. V praxi se tak u jedné země můžeme setkat s třemi typy vlajek: vlajka válečného námořnictva, námořní vlajka civilních lodí a konečně státní vlajka

Jack předpokládá se že poprvé vlajku na přídi použili nizozemští Gézové (odtud i označení guise) je doplňková vlajka označující že loď patří válečnému námořnictvu, tato vlajka by se neměla vyvěšovat pokud je loď na moři.

Úvod

28. února 2011 v 12:28 | Zbyněk Škopán |  Námořní vlajky
Otevřel jsem tuto rubriku která byla dříve na Modelforu a budou tady postupně informace o nmořních vlajkách jejich historii a hlavně grafika...

Loďstva
Velká Britanie - Royal Navy
USA - US Navy
Německo
Španělsko
Portugalsko
Itálie
Japonsko
Rusko/SSSR
Ukrajina
Nizozemí
Chorvatsko
Řecko
Švédsko
Norsko

Zlín Z-142 (1/72 Hobby Boss)

26. února 2011 v 9:09 | Zbyněk Škopán |  Modely letadel

Je trochu zvláštní, že se modelům taolik spjatých s letectvem Československa věnuje tak vzdálený výrobce ale je tomu tak.

Honzíkova recenze

26. února 2011 v 8:04 | Zbyněk Škopán |  Blog blogu skopam.blog
Že jsou děti opičky je známe, Honzík se již opičí i i při tvorbě recenzí..... jeho vlastní foto:


A tak mě vyprovokoval k nafocení novimky Zlina Z-142 od firmy hobby boss
Zároveň mě došel balík od H-P models takže bude update dílů o amerických ponorkách třídy S ale i britské pnorce z první světové války HMS K-19 a meziválečné HMS X-1

Mig-23 (Zvezda vz RVresin)

23. února 2011 v 21:12 | Zbyněk Škopán |  Modely letadel
Porovnání stavebnic Zvezda/bílek a nové stavebnice RV resin

fotogalerie zde

Mig-23 MF (1/72 RV Resin)

22. února 2011 v 21:00 | Zbyněk Škopán |  Modely letadel
Dnes jsem si koupil tuto dlouho očekávanou novinku.

Porovnání sestavebnicí Zvezda/ Bílek zde
Fotografie muzeum Vyškov zde

Zatím jen nekomentované náhledy do obsahu stavebnice:

Americké ponorky během 2.světové války (Modelářský pohled díl 5)

17. února 2011 v 14:51 | Zbyněk Škopán |  Modely lodí a ponorek bez rozdílu měřítka
Předchozí díly :1, 2, 3, 4

Ponorky Gato

Měřítko 1/178


Americké ponorky během 2.světové války (Modelářský pohled díl 3)

17. února 2011 v 8:52 | Zbyněk Škopán

Barracuda Class (SS - 163 Barracuda až SS 165 Bonita)

Tato třída, která má opět své kořeny na konci první světové války byla nejprve označovaná jako V - class   byla zvláštní použitím dvoutaktních dieselových motorů, které byly ovšem záhy nahrazeny běžnými   diesely.  Ve třicátých letech byly ponorky zakonzervované ale  na počátku války   byly opět uvedeny do provozu a později nasazeny při střežení Panamského průplavu a při výcviku protiponorkových sil.   V měřítku 1/350 se dočkala ztvárnění   firmou Yankee Modelworks,
podobně jako výše uvedená S class je obtížně sehnatelná. Mě se podařil nákup v americkém internetovém výprodeji a tak se mohu podělit o bližší informace v článku z června 2010  zde


Americké ponorky během 2.světové války (Modelářský pohled díl 2)

16. února 2011 v 19:27 | Zbyněk Škopán |  Modely lodí a ponorek bez rozdílu měřítka

S class     (SS-105 S-1 až SS-162 S-51)

Tyto ponorky patří do třídy označované jako typ Holland a přes svoji obstarožnost   našly své uplatnění  na začátku druhé světové války připsaly si na své konto i skoro desítku Japonských plavidel. 
S class
S-18
Poctiví a pozorní diváci válečných filmů mohli zaznamenat,  že americká ponorka ve
filmu U-571 byla S-33, avšak skutečné příběhy této ani jiné ponorky S-class neměly co do činěni s žádnou akcí na získání přístroje Enigma a tak celý film je pouze poutavou uměleckou licencí.Americké ponorky během 2.světové války (Modelářský pohled díl 1)

16. února 2011 v 13:23 | Zbyněk Škopán |  Modely lodí a ponorek bez rozdílu měřítkaUSA WWII

ÚVOD


U příležitosti modelářské výstavy v Bratislavě - Plastiková Zima  v roce  2009 jsem měl možnost   širší modelářské   veřejnosti podat informace o amerických ponorkách   během druhé světové války. Během času jsem načerpal nové informace a řada modelů se mě podařilo získat. Problematika amerických ponorek je poměrně široké téma, kterému se lze věnovat z pohledu technického tak historického. Přeztože se zde jedná o modelářský web zúžím téma   hlavně na informace nutné ke stavbě relevantního modelů ať už si modelář vybere libovolné měřítko nebo dostupný model.   Tento  článek vznikal na jaře  2010  pro modelářské  stránky  ModelWeb, bohužel i když jsem text  předal v červenci 2010  nikdy se na zmíněných stránkách  neobjevil. Využívám tedy vlastních stánek  a dopustím se tady i lehkého přehledu stavebnic, a to jak dostupných tak i méně sehnatelných.

Americký lehký křižník USS San Diego CL-53 (1/700 Dragon)

15. února 2011 v 18:56 | Zbyněk Škopán |  Modely lodí 1/700
CL-53 San diego
Křižník CL-53 USS  San Diego  patřil  do třídy amerikých lehkých křižníku Atlanta  Křižníky byly původně projektovány jako  vlakové lodě torpédoborců, ale nakonec se z nich staly efektivní protiletadlové křižníky, sloužící k protiletadlové obraně svazů amerických letadlových lodí.
Americký těžký křižník USS Indianopolis CA-36 (1/700 Tamiya a plechy TOM modelworks)

14. února 2011 v 16:56 | Zbyněk Škopán |  Modely lodí 1/700
Mnozí  možná viděli  film Čelisti, a možna si vzpomenou  na postavu Quinta (hraje Robert Shaw) jak vzpomíná  na válečné osudy  a na svůj vztah se žraloky jako člen posádky Indianopolis.
jaws
USS Indianopolis (CA-35) byl jednou ze dvou lodí  třídy těžkých  křižníku  Portland (někdy zvané i Indianopolis) V obecné  znalosti  se stala  známou díky dvěma skutečnostem. Dovezla  na leteckou základnu Tinian důležité  díly (části obohaceného uranu) pro první atomou bombu. A pak okolnosti  svého potopení. 30. července 1945 byla během plavby  z Guamu do Leyte  zasažena dvěma  torpédy z japonské ponorky I-58 (velitel Mochitsara Hashimoto)  v čase 0014. Potopila se do 12 minut a stáhla s sebou asi 300 námořníků ze 1 196 členů posádky.  Do vody  se dostalo cca 880  můžů  a  nastávající dny  čelila dehydrataci, následkům zranění a útokům žraloků. (další důvody byly  i  šok, delirium, halucinace a dokonce i sebevraždy a  vraždy)  Na několika málo  záchranných člunech a vorech nebylo místo pro všechny a prakticky  žádné potraviny a voda. Námořnictvo se o ztrátě   dozvědělo až o čtyři  dny později  když  trosečníky objevila  na rutinní  hlídce  PV-1 Ventura (pilota poručíka Wilbur Chuck a druhý pilot nadporučík Gwinn Warren Colwell) v 10:25 2.srpna 1945 Gwin  schodil  záchranný člun a spustil  vysílač. Všechny  dostupné hladinové a letecké síly  vyrazili neprodleně na místo.  První  dorazila catalina PBY  A. Markse která ještě stihla  upozornit  DE 368 USS Cecil J. Doyle a jeho velitel o své vůli změnil kurz ke trosečníkům. Marks  ze vzduchu viděl  tíživou sutuaci trosečníků a na vzdory předpisům přistál. Vyzvedl  opozdilce a samostané  plavce. Brzo byl  trup letadla plný a tak začali trosečnícky umisťovat i na křídla, takže byla Catalina tak poškozená že musela být potopena protože by nedokázal vzlétnout ale zachránil 56 mužů. V noci dorazil  USS Doyle. Následně bylo  zachráněno 316  námořníků   (z vody bylo vyloveno celkem  321 ale někteří  nepřežili)  Indianopolis  se stala poslední ztracenou  lodí Amerického námořnictva  během druhé světové  války.

Beletrie o ponorkách - knihy Patrika Robinsona

14. února 2011 v 15:44 | Zbyněk Škopán |  Beletrie o lodích a ponorkách

Patrik Robinson
Je britský autor  žánru technothrillerů z oblasti námořního prostředí


T-34/76 vz 1943 zavod 112 "Žižka" (1/48 Hobby boss + CMK)

12. února 2011 v 13:33 | Zbyněk Škopán |  Modely vojenské techniky
čs vozbaDruhá T-34/76  bude  tentokrát vzor 1943 z produkce Krasnoje Sormovo 112 s velitelskou věžičkou  (v západní literatuře označovaná  jako verze T-34/76 F) používaná našimi  jednotkami v SSSR.  Bude to tak  výrobní  číslo 3080476  označovaný většinou Žižka ale na fotografich z Novochoperska z léta 1943  je známá fotografie s křídovým nápisem Lidice.  Existuje  dokumentace na celkem asi na pět podob tohoto stroje. Orientaci zjednodušuje provedení věže které je charakteristické stopami po odlévací formě a na pravé spodní hraně je  viditelnélicí číslo 409.

Aero L-29 Delfín (1/32 HPH)

12. února 2011 v 13:24 | Zbyněk Škopán |  Modely letadel
Cíl jak by měl vypadat.

Ukončení působení na Modelforu

12. února 2011 v 11:30 | Zbyněk Škopán |  Blog blogu skopam.blog
Od včerejšího večera  jsem na vlastní žádost zabanován  na modelářském webu Modelforum a tak jediné místo, kde budu  prezentovat informace o lodích, ponorkách a svých modelech  budou pouze tyto stránky.

V připadě  že bude někdo z kolegů chtít nějaké informace  rád odpovím  e-mailem, v případě obecnější  informace napíšu  speciální  článek.

Výhoda prostředí blogu je i to že sem mohu vkládat fotografie a obrázky  ve vyšším  rozlišení  nežna uvedeném  fóru, rovněž i větší počet  obrázků v jednom souvislém textu
Většinu svých autorských textů recenzí a náhledů stavebnic jsem z modelfora  stáhnul a pokud  zde již nevisí,  v brzku se stane.  Na modelforu jsem vše zavčasu smazal, takže to nehledejte.

Nově jsem  založil možnost pro odebírání novinek na tomto blogu e-mailem.

Můj vztah k dalšímu  modelářskému webu diskusním forem IPMS Nymburk, zůstane  v úrovni čtenaře a příležitostného glosátora, souvislejší text  na reakci nějakého témata  bude opět  jen zde s odkazem.

U-boot Type IXc U-505 (1/350 Bronco Models)

11. února 2011 v 23:04 | Zbyněk Škopán |  Modely ponorek 1/350

znak DKM
O ponorce
Předlohou této ponorky je U-505 , která patřila mezi ponorky s dalekým dosahem (tedy ponorek které při optimální rychlosti 10 uzlů dokázaly doplout do vzdálenosti 46 000 km. Dokázaly tak doplout do Japonska kam vozily zejména plány a prototypy německých zbraní a zpět vozily nedostatkové suroviny.U-505
Americká ponorka Skipjack class SSN-585 USS Skipjack (1/700 OKB Grigorov)

11. února 2011 v 20:48 | Zbyněk Škopán |  Modely ponorek 1/700

Třída Skipjack představovala novou generaci ponorek schopných ponorů do větších hloubek a díky a díky svému  hydrodynamicky vhodně tvarovanému trupu byly pod hladinou výrazně rychlejší, než jejich předchdci. Testování  tohoto nového trupu lodi  byla USS Albacore.SM U-35 (1/350 Yankee Modelworks)

11. února 2011 v 20:31 | Zbyněk Škopán |  Modely ponorek 1/350
Německo WWI
Nejúspěšnější ponorka  první světové  války