Srpen 2009

DKM U-boot type XXVII B "Seehund" (1/72 ICM)

7. srpna 2009 v 11:03 | Zbyněk Škopán |  Modely lodí a ponorek 1/72

Toto léto je snad jen ve znamení ponorek .....po záplavě U-bootů VII tady máme novinku od ukrajinské firmy ICM. Je to jedena z miniponorek Německého námořnictva, kterými se snažili zvrátit neodvratnou porážku. Miniponorka označovaná XXVIIB je známá pod jménem Seahund - Tuleň, někdy překládáno jako Mrož což je podle mě chyba. Tyto miniponorky byly v celé řadě německých pokusů: Biber, Hecht.... neúspěšnější i když zaznamenali úspěchy zejména proti menším spojeneckým lodím. V literatuře se celkové výsledky značně liší. Podle mě je důvodem rozdílnosti uváděných výsledku to, že Seehundy trpěly velkými ztrátami a mnohdy jsou výsledky započtené va vrub minám. U významu v rámci DKM svědčí mimo jiné i to že všem byla přidělována označení jako u velkých ponorek a to U-5000 a výše. Celkem bylo do konce války dokončeno cca 285 člunů. Pokus o pohon s uzavřeným oběhem pro dieselový motor přes pokusy nebyl do konce války dokončen.

Boom U-bootů

4. srpna 2009 v 16:06 | Zbyněk Škopán |  Modely ponorek 1/350
Řada let byly jediné modely německé ponorky VII na trhu staré modely Revell a to jak U-99 tak U-47 včetně modelu s řezem ponorky a v menším provedení ve "francouském měřítku" 1/400 model od firmy Heller. Jako velké překvapení se před pár lety objevil v produkci Revell velmi krásný model v měřítku 1/72 kde po VIIC následovala verze VIIC/41 tzv Atlantická.... V 400 zaplavila trh edice polské firmy Mirage- hobby, ( VIIB..... které se daly vyšperkovat fotolepty téže firmy. Jak bývá u Poláků zvykem uštvou sami sebe a tak nové modely se již neoběvují a pomalu se stanou raritou....
Panelákové měřítko 1/144 doplnil Revell VIID a záhy VIIc
Ale lodní měřítko je přece 1/350 a tady dlouho nic ...... až do letošního jara
První se objevili modely z Ruska od společnosti Flagman
VIIC, VIIC /41 a speciální verze flakových, Biberových VIIc, ty následuje čínský AFV models s VIIB a VIIC a jak jsem zjistil a hned promtně objednal, Revell doplnil paletu třistapadesátin novým modelem ..... jaký bude uvidím zatím co jsem viděl na německém webu náhledy vypadá dobře.

Sovětska ponorka projekt 661 Анчар PAPA K-222 (1/700 Samek models)

4. srpna 2009 v 9:14 | Zbyněk Škopán |  Modely ponorek 1/700
Často se píše v různách publikacích, že nejrychlejší ponorkou byla sovětská Alfa (projekt 705 Lira) málo se ví, že pravděpodobně rychlejší byla ponorka projektu 661 Анчар v kódu NATO Papa s rychlostí pod vodou 44,7 uzlů zatímco Alfa by měla mít rychlost kolem 43 uzlů.... ale uzel sem uzel tam představa že něco tak obrovského se žene pod vodou rychlostí kolem 80 km/h je děsná. Z taktického hlediska byla vysoká rychlost ponorek spíše nevýhodou protože speciálně sovětské ponorky se vyznačovaly vysokou hlučností a tak byly snadno deteokvatelné pasivními sledovacími systémy.

Čínská ponorka třídy Song Type 039 submarine ( 1/350 Bronco models)

2. srpna 2009 v 16:12 | Zbyněk Škopán |  Modely lodí 1/350
Co kdo vlastně ví o čínských ponorkách. Před časem bleskla internetem zpráva že satelitní snímky na goggle zachycují dvě nové... vlastně stré ruské ponorky třídy Delta na čínské vojenské základně. Je to fakt ruské námořnictvo kdysi tak silné pomalu zostává. ekonomika nestačí výstavbě nových ponorek což platí zejména o Deltách které by měly nahradit ponorky třídy Borej. Do šíny se dostaly z SSSR a nyní z Ruska ponorky třídy 633 Romeo a 877 Kilo... Čína má dohodu o výrobě Kil v licenci avšak třída 039 v kódu NATO označovaná jako Song je rize čínská konstrukce.