Srpen 2007

U-boot VIIc (1/144 Revell)

28. srpna 2007 v 11:02 | Zbyněk Škopán |  First look
Utajená novinka firmy Revell, ponorka U-boot VIIc v měříttku 1/144 by se měla objevit cca na začátku řijna. Bude-li kvalita podobná jako u VIID tedy v podstatě zmenšená 1/72 máme se na co těšit....

padla poslední zábrana

7. srpna 2007 v 10:52 | Zbyněk Škopán |  O Modelářském světě obecně
Když jsem uviděl toto, tak padla poslední zábrana

DKM Bismarck 1941 (1/700 Trumpeter)

6. srpna 2007 v 10:42 | Zbyněk Škopán |  First look
Představovat samotnou loď Bismarck je snad zbytečné. Patří mezi jména lodí které zná i každý suchozemec z české kotliny….. Santa Maria, HMS Victory, RMS Titanic…. Bitevní loď absolvovala za svoji kariéru jednu bojovou plavbu. Byla to snaha o proniknutí do Atlantiku tak aby mohla spolu s ponorkami a ostatními plavidly DKM narušovat spojeneckou konvojovou dopravu mezi Anglií a USA.
Lodi se podařilo zničit bitevní křižní HMS Hood a až do poslední chvíle rozdávala rány na obě strany. Její potopení ze strategického hlediska zajistil kvalitní průzkum a informace od norského odboje. Takže Britská RN stáhla doslova veškeré možné síly k jeho potopení. Taktické výhody bylo dosaženo díky šťastnému zásahu torpéda Fairey Sworfishe "2Q". Tím byl osud lodi vpečetěn. Dodnes se vedou spory o tom zda se loď potopila sama, vlastní posádkou, nebo zda potopení způsobila dělostřelba a torpéda britských lodí. Je to vlastně jen otázka morální a cti prostých námořníků.
Loď byla v okamžiku potopení již nebojeschopná a tvořila jen terč pro britská děla. Současně je i otázka zda se kolem souboje motala či nemotala německá ponorka, kdy zvěst o její přítomnosti vedla k ukončení záchranných prací a zbytečné smrti mnoha německých námořníků.
Nechtěl jsem původně vůbec stavět žádné lodě. Také jsem nikdy nechtěl stavět žádnou sedmistovku, vůbec jsem nechtěl dělat německou loď a naprosto nepřicházel v úvahu Bismarck. Tak jsem si koupil Trumpeter……